Baptyści tworzą nowe miejsce kulturalno-kongresowe w Szczecinie. Najpierw rewitalizacja kamienicy w centrum miasta
Kompleksowa renowacja kamienicy przy ul. Stoisława 4 w Szczecinie na być początkiem nowej przestrzeni przyjaznej działaniom kulturalnym, edukacyjnym oraz społecznym. Rewitalizacja siedziby Kościoła Chrześcijan Baptystów obejmie m.in. elewację budynku, jego wnętrze, dach, okna i drzwi. Do gruntownych zmian w zabytkowym obiekcie dołoży Regionalny Program Operacyjny. Umowę przyznającą unijne dofinansowanie podpisali w Szczecinie we wtorek, 8 stycznia 2019 roku marszałek województwa Olgierd Geblewicz i pastor Robert J. Merecz.
 
Przebudowa zabytkowej kamienicy przy ul. Stoisława 4 kosztować ma prawie 4,5 mln zł. W znajdującym się w centrum Szczecina obiekcie pochodzącym z 1855 roku remont przejdzie elewacja. Ponadto ocieplone zostaną ściany, dach i strop. Wymienione będą również okna oraz drzwi. Pojawi się nowoczesne oświetlenie ledowe, a także wentylacja i systemu ogrzewania podłogowego wraz z grzejnikami panelowymi. Urząd Marszałkowski pokryje większą część kosztów inwestycji. To prawie 3 mln zł. Fundusze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego.
 
- To jest bardzo interesujący projekt rewitalizacyjny. Dotyczy miejsca z bogatą historią, które po renowacji stanie się zdecydowanie bardziej rozpoznawalne, i które z modernizowanym Posejdonem będzie kolejną wizytówką centrum Szczecina - przyznał marszałek województwa Olgierd Geblewicz.
 
Rewitalizacja budynku pozwoli na utworzenie w nim centrum kulturalno-kongresowego. Nowa przestrzeń ma być przede wszystkim miejscem otwartym la działań edukacyjnych, kulturalnych i społecznych. To w nim planowane jest uruchomienie np. księgarni oraz kawiarni, gdzie będzie można skorzystać z nieodpłatnych zajęć języków obcych, bezpłatnych szkoleń z doradcą zawodowym, a także przedsięwzięć aktywizujących osoby starsze.
 
- To kamienica z duszą. Wybudowana przez baptystów, z charakterystyczną salą z balkonami na 300 osób jako kaplicą. Po wojnie budynek był we władaniu miasta, które przekazało go nam w 2002 roku - wyjaśniał przewodniczący Rady Zboru i pastor Kościoła Chrześcijan Baptystów w Szczecinie Robert J. Merecz. - Liczę, że dzięki rewitalizacji wypięknieje centrum miasta, a prace renowacyjne zakończymy do czerwca 2020 roku - dodał.
 
Wtorkowa umowa między Urzędem Marszałkowskim, a Kościołem Chrześcijan Baptystów w Szczecinie to kolejne z porozumień podpisywanych w ostatnim czasie z beneficjentami 9 Osi Priorytetowej „Infrastruktura publiczna”, działanie 9.3 „Wspieranie rewitalizacji w sferze fizycznej, gospodarczej i społecznej ubogich społeczności i obszarów miejskich i wiejskich”. W zakończonym w pierwszym kwartale 2018 roku konkursie Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego przyznał dofinansowanie dla 48 przedsięwzięć tego typu. Przeznaczył na ten cel prawie 100 mln zł unijnego wsparcia.